بازدید محمدرضا شجریان و اصغر فرهادی از نمایشگاه ماهی و مرجان

رسانه

استاد آواز ایران محمد رضا شجریان همراه با اصغر فرهادی نویسند و کارگردان موفق سینمای ایران از دومین نمایشگاه سالانه تصویرگری – نقاشی با موضوع محیط زیست در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران بازدید کرد.

Image title


شجریان پس از دیدن ۴۰ تابلوی نقاشی در این نمایشگاه در گفت‌و‌گو با روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران گفت: خلیج فارس برای همه مردم ایران همیشه خلیج فارس بوده، هست و خواهد بود. من فکر می‌کنم ما برای صیانت از خلیج فارس نباید به اسم بسنده کنیم. باید ببینیم در درون این خلیج چه موجوداتی زندگی می‌کنند و قطعا همه این مسائل جانبی در خصوص خلیج فارس مهم و ارزشمند است. با دیدن این نقش‌ها شاهد تصاویر موجوداتی هستیم که در خلیج فارس زندگی می‌کنند و این تصاویر هنری نشان دهنده جلوه زیبایی از محیط زیست سرزمین ماست که باید نسبت به آن احساس مسئولیت کنیم. باید قدر این‌ها را بیشتر بدانیم و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم را دوست بداریم چرا که مادر اولیه ما همین جغرافیا و محیط است و بایستی آن را سالم نگاه داریم و برایش حرمت قائل شویم تا زندگیمان سرشار از سلامتی باشد.

این هنرمند برجسته و صاحب نام در ادامه گفت: هر کسی می‌تواند پیام خود را با اثرش به گوش مخاطبان برساند و من فکر می‌کنم این هنرمندان نیز به خوبی پیام خود را منتقل کرده‌اند. کار این هنرمندان با عشق و ایده گره خورده و نتیجه نابی از این پیوند بوجود آمده است.

در ادامه اصغر فرهادی کارگردان آثار موفقی همچون "جدایی نادر از سیمین" و "درباره الی" در گفت‌و‌گو با روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران پیرامون نمایشگاه ماهی و مرجان گفت: اولین نکته‌ای که آثار این هنرمندان در ذهن من متبادر می‌کند این بود که مشخص می‌کند این افراد رفته‌اند و از نزدیک با ماهی و مرجان‌های خلیج فارس روبه رو شده‌اند و نهایتا احساس صادقانه خودشان را به روی بوم پیاده کرده‌اند. من از دیدن چند کار خصوصا اثر خانم "گیزلا سینایی" لذت بردم.

فرهادی در خصوص توجه به محیط زیست نیز اظهار داشت: در شرایطی که به محیط زیست ما بی‌توجهی می‌شود و فرهنگ نگهداری از محیط زیست و احساس مسئولیت نسبت به محیط زیست را از دست داده‌ایم، حرکت‌های اینگونه بسیار موثر است. به نظر من حرکت‌های هنری و فرهنگی نسبت ابلاغیه و دستوالعمل‌ها کارکرد بهتری دارد.

کارگردان فیلم "جدایی نادر از سیمین" در پاسخ به این سوال که آیا موضوع محیط زیست دغدغه‌ای در کار‌هایش بوده و آن پرداخته است، گفت: من ایده‌هایی در ارتباط با محیط زیست داشته‌ام ولی هیچ وقت نخواستم این مسئله را به صورت مستقیم به مخاطب گوشزد کنم. همیشه دوست داشتم چیزی بگویم که مخاطب را به فکر بیاندازد و در ‌‌نهایت به موضوع پی ببرند. در واقع نیاز نیست حتما یک اثر هنری به شما پیامی را بدهد بلکه می‌بایست حال شما را بهتر کند و شما را به تفکر وادارد.