یادبودهایی برای استاد محمد علی اینانلو در اواخر اسفند ماه

اخبار

نکوداشت زنده‌یاد محمدعلی اینالو (مرد طبیعت ایران) با حضور جمعی از فعالان عرصه ورزش، محیط‌ زیست ، رسانه ، علاقه‌مندان و خانواده آن مرحوم در فرهنگ‌سرای فردوس و خانه هنرمندان برگزار شد.

Image title


در آغاز این مراسم که مسعود اسکویی گوینده پیشکسوت رادیو اجرای آن را برعهده داشت، اسماعیل میرفخرایی مجری و تهیه‌کننده تلویزیون با اشاره به دوستی 50 ساله‌ی خود با مرحوم اینانلو گفت: اساس کارمان در ساخت برنامه بر طنز استوار بود، طنزی که در پس آن حرف‌های جدی عنوان می‌شد و هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم آخرین طنز این یار قدیمی رفتن او از این دنیا در سن 68 سالگی باشد؛ اینانلو زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت از این دنیا رفت و باری از غم در دل دوستان خود به جای گذاشت.میرفخرایی درباره‌ی همکاری‌اش با محمدعلی اینانلو توضیح داد: 50 سال پیش در ساخت مستندهای محیط زیستی شریک بودیم از جمله برنامه «با طبیعت» که هر شب از شبکه دو سیما ساعت 22 پخش می‌شد.

در بخشی دیگر از این مراسم منوچهر زندی مدیرعامل و قائم‌مقام باشگاه پیشکسوتان، زنده‌یاد اینانلو را سمبل نشاط و سلامتی معرفی کرد و گفت: وی بسیار سخت‌کوش بود و علی‌رغم گرفتاری‌هایی که در هنگام ضبط و پخش برنامه پیش می‌آمد پیوسته مقاومت می‌کرد،وی افزود: مرحوم اینانلو در زندگی شخصی فرد بی‌تابی بود اما در کار به دلیل علاقه‌‌ای که به سرزمین ایران داشت فشارها را به جان می‌خرید و شاید همین امر سبب مرگ زودرس او شد.

در ادامه؛ مجید نوائیان رئیس موزه حیات‌وحش دارآباد پیرامون فعالیت‌ها و ویژگی‌های این مرد دوست‌دار طبیعت ایران سخن گفت و اظهار داشت: مرحوم اینانلو از مبتکران کلاس‌های آموزشی اکوتوریسم بود و همواره دغدغه معرفی و حفظ طبیعت ایران را داشت و در برنامه‌های مختلف بر این مهم تاکید می‌کرد.

در طول اجرای مراسم تندیس چهره‌ی مرحوم اینانلو، مرد لانگ‌شات طبیعت ایران توسط کبری حقایقی یکی از بانوان هنرمند و مجسمه‌ساز کشورمان ساخته و در پایان برنامه رونمایی شد.

از دیگر اتفاقات مهم انجام شده برای زنده نگه داشتن نام و یاد استاد محمدعلی اینانلو،نام‌گذاری بوستانی به نام ایشان در شهریار است که در این بوستان ۲۴ هزار و ۷۳۷ نهال به تعداد روزهای حیات وی با همکاری شهرداری صباشهر شهریار کاشته شده است